Слухати

Що зміниться, якщо Україна отримає автокефальну церкву? / Новини на Громадському радіо

Що зміниться, якщо Україна отримає автокефальну церкву?

19 квітня 2018 - 19:14
У разі визнання автокефалії Православної церкви в Україні, УПЦ МП можуть вважати Російською православною церквою — кажуть у Київському патріархаті

Парламент сьогодні підтримав постановою звернення президента Петра Порошенка до вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.

Як розповів в коментарі Громадському радіо прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря), вселенський патріарх Варфоломій сам просив, щоб звернення щодо автокефалії було не тільки від церков, а й держави.

Після підтримання парламентом президентського звернення, в УПЦ КП очікують, що найближчим часом Варфоломій визнає автокефалію Православної церкви в Україні. 

«Це справа ближчого місяця, максимум двох чи трьох — не більше», — каже архієпископ.

За його словами, коли визнають українську церковну автокефалію – це спонукатиме вже до утворення єдиної помісної Української православної церкви. А це, пояснює архієпископ Євстратій, означає «єднання всіх тих в Україні православних, ієрархів, священиків, вірян, навколо єдиної помісної православної церкви».

Він розповів, що у разі надання автокефалії – православна церква Московського патріархату буде вважатись Російською православною церквою в Україні.

«Насправді це не Українська православна церква, як вони себе називають, а Російська православна церква в Україні. Це є структурний підрозділ, частина Російської православної церкви в Україні. Власне, як така, ця структура, можливо, з якимось змінами, продовжить існувати – змінами в плані перерозподілу повноважень, чи якихось інших речей між Москвою і тими, хто бажатиме до неї підпорядковуватися», — каже прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій.

«Опираючись на соціологічні опитування, на власний досвід спілкування, я можу сказати, що понад дві третини тих, хто зараз перебуває в Московському патріархаті, вони в тій, чи іншій формі підтримують ідею єдиної помісної церкви», — додав він.

Разом з тим, за словами архієпископа, єдина помісна церква не претендує на статус державної церкви, щоб мати якийсь вищий статус над іншими конфесіями.

«Зараз однією з головних перешкод для єдності є те, що Українська помісна церква Київського патріархату не має визнання з боку вселенського патріарха саме як помісна церква. І тих людей, які перебувають в московському патріархаті, переважно, саме це утримує в рамках Московського патріархату. Тому що ця церква як російська є визнана. Тому, коли буде урочисто визнано автокефалію української церкви, для вірян, духовенства і єпископів, які є в Московському патріархаті, але є українськими патріотами і для них зв’язок з Москвою не є визначальним і принциповим, ця перешкода зникає», — зазначив прес-секретар УПЦ КП.

Водночас у Московському патріархаті кажуть, що упродовж 27 років у Константинополі не визнавали, ні Українську православну церкву Київського патріархату, ні Автокефальну.

Свого рішення там, можливо, і надалі не змінять – каже архієпископ Української православної церкви Московського патріархату Климент.

За його словами, якщо все-таки вселенський патріарх Варфоломій надасть томос про автокефалію православної церкви в Україні, то рішення визнавати не будуть.

«На сьогоднішній день у патріарха Варфоломія немає таких канонічних засобів, з допомогою яких він би одноосібно міг вирішувати питання такого масштабу. А якщо він зробить якісь заяви, або рішення, які будуть суперечити всього вселенського православ’я то ці його рішення не будуть мати ніякої рецепції для церковного життя», — заявив архієпископ Климент

За словами Климента, рішення про зміну канонічного статусу можуть прийматися лише консенсусом всіх православних церков світу — а їх є 15

Нагадаємо, раніше Порошенко написав до архієпископа Константинополя, Вселенського патріарха Варфоломія офіційне звернення щодо створення в Україні єдиної і незалежної православної церкви. Перед тим він прийняв це звернення від Української православної церкови Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Водночас в УПЦ Москсовського патріархату не підтримали ідею автокефалії.

Після цього, 19 квітня, у парламенті ухвалили постанову про підтримку звернення президента Петра Порошенка до вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію Православної церкви в Україні. «За» проголосували 268 депутатів. «Проти» — 36, ще троє утрималися.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+